Ordu Dikence Köyü- Ordu Dikence Muhtarlık - Ordu Köyü
 

 

 

Köyümüzün Tarihçesi Üzerine
14 Kasım 2009 Cumartesi
   

Köyümüzün Tarihçesi Üzerine

 

Değerli Kardeşlerim; Dikence Muhtarlığımızın sitesinde köyümüzle ilgili bilgilerin en doğru bir şekilde sizlere ulaşması için elimden gelen gayreti göstereceğim.

            Değerli Arkadaşlarım; Köyümüzün isminin nereden geldiği konusu pek net değildir.

 

a)      Köyümüzde Akasya ağaçlarının çok oluşu,buna da köylülerimizin Tiken ağacı dedikleri için Tiken kelimesi Tikence olmuş olabilir.

b)      Akasya ağaçlarının dikenleri hem uzun olur,hem çok sivri ve batıcıdır.Bu yüzden Diken kelimesi Dikence olmuş olabilir.

c)      Köyümüzün en aşağıda ve en büyük deresi Horu Deresidir.Köyümüzün bu dereye akan iki kolu vardır.Birincisi Çukur (Beyno) Dere si,İkincisi Gala Deresidir.Bu iki küçük derenin suları bu günkü Horu dersinin suyundan daha fazla idi.Mesela Gala deresi ile Kaş deresini bitiştiren noktada bu derelerin suları birleştirilerek su bendinden akıtılan sular yaz,kış çalışan Recep Amcanın değirmenini çalıştıracak güçte idi.Dikkatinizi esas çekmek istediğim.Bu derede bulunan balıklardır.gerek Gala deresi ve gerekse Çukur Deresinde Sürü ile balık yaşardı.Hatta bugün bile Horu deresinde bu balıklar bulunmaktadır.Dizin dizin balıkları tutup eve gelirken rahmetli Adem Amca (Hamdi Toksoy’un dedesi),Gara Ali Amca (Ali Tezcan’ın dedesi),Recep Amca (Şaban Toksoy’un dedesi) “-Ulan godil,yine Dikenleri dizmiş gidiyorsun.” derlerdi.Buradan da “Dikenleri” dedikleri dedikleri Diken kelimesi bir balık türünün ismi olmuş olabilir.                                                                                                                           Köyümüz adını nereden alırsa alsın,ortada bir karmaşıklık olduğu bir gerçektir.                   

Değerli Arkadaşlarım;Mahalli idarelerde araştırmalarım sonucu köyümüzün 1951 yılından önce hiçbir resmi kaydı bulunmamaktadır.01/03/1947 yılında Uzunmusa Muhtarı Mehmet oğlu Mustafa Tanrıverdi (Karaca) iken 06/09/1950 yılında Uzunmusa Muhtarı olarak Halil oğlu 1325 (1909) doğumlu Mustafa Tanrıver seçilmiş olup köyümüz bu muhtar zamanında Uzunmusa Köyünden ayrılıp 21/12/1951 yılında yapılan mahalli seçimlerde resmen Dikence ismini almıştır.

Değerli Arkadaşlarım;Türkiyemizdeki bütün il-ilçe-kasaba ve köyler mahalli idareler tarafından kayıt altına alınır,arşivlenir.Bu yönetimlerin bütün resmi mühürleri T.C.Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde kazınır ve basılır.

Kazınan ve basılan köyümüzün ilk resmi mühürü Dikence Köyü diye tescil edilmiştir.

Köylülerimiz arasında şöyle bir söylenti vardır.Tikence yazan mühür kaybolmuş yeni mühür Dikence  olarak değişmiş derler.

Evet arkadaşlarım mühürün kaybolduğu doğru ama köyün isminin değiştiği kesinlikle yanlıştır.Ordu Postası gazatesinin 19 Nisan 1954 sayısında köyümüzün mührünün kaybolduğu kayıp ilanı olarak verilmiştir.Ama asla isim değişikliği olmamıştır.

İşte  DİKENCE Köyümüzün 21/12/1951 yılında seçilen ilk ihtiyar heyeti

 

Muhtar: Hasan İŞLEYEN , Süleymanoğlu 1316 doğumlu

Aza     : Hasan İŞLEYEN , Mustafaoğlu  1340 doğumlu

Aza     : Mehmet TOKSOY , Hasanoğlu 1328 doğumlu

Aza     : Mehmet TEZCAN , Mehmetoğlu 1314 doğumlu

Aza     : Mehmet ACAR , İbrahimoğlu 1332 doğumlu

 

            Yedek Azalar:

Ali TOKSOY Ahmetoğlu, Hasan TOKSOY Alioğlu, Nuri DEMİREL Mehmetoğlu Yunus TEZCAN Ali oğlu.

 

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

                                                                                 

Muhtar
       Hüseyin TOKSOY              Tel: 0 535 391 55 23                                                            
       

                                                          
Diğer Projeler (Son 5)
VEFAT - HAVVA TOKSOY
VEFAT - HAMDİ TOKSOY
Köylerde Yapılaşma Aşamaları ve Şartları
Soyağacı ve Kökleri
Mildanlı Mahallesi Listesi
     
 
DURMUŞ TOKSOY, HAYVANLARIN SÜTÜNÜ SAĞMIŞ, TAVUKLARIN YUMURTALARINI TOPLAMIŞ HALİ!... MİLDANLI ZİHNİ İŞLEYEN'İN KÖPEĞİ VE ERİK ÇİÇEK AÇMIŞ MİLDANLI SOKAK BAHARIN UYANIŞI BAŞ AĞZINDAN KÖY MANZARASI
ESKİ MUHTARIMIZ NECAT TOKSOY'UN HARMANI RAHMETLİ HALİSE (ŞÜKRİYE) TOKSOY
 

  ORDU

 

Duyuru Bulunamadı.
 
 

 

Anasayfa  |  Haberler  |  Duyurular  |  Komşu Köyler  |  Anketler Ziyaretçi Defteri  |  Fotoğraf Galerisi  |  İletişim
© 2009  DikenceMuhtarlık, Tüm hakları saklıdır.